Anatomicals O kosmetykach odżywki do włosów

odżywki do włosów

odżywka do włosów

Prawidłowe odżywianie włosów jest bardzo ważne, ale czy robimy to dobrze? Musimy pamiętać o doborze odpowiedniej odżywki, którą pokochają nasze włosy. Aby dobrze dopasować odżywkę, musimy najpierw poznać swoje włosy, rozróżnić ich typ, oraz sprawdzić to, czego w danym momencie potrzebują najbardziej.

Odżywki o różnym składzie

Nie każda odżywka sprawdzi się u każdego rodzaju włosów. Możemy wyróżnić 3 rodzaje do których będziemy stosować odżywki o różnym składzie. Są to włosy:

– wysokoporowate, to przeważnie włosy mocno kręcone, po intensywnych zabiegach fryzjerskich (np. bardzo mocne rozjaśnianie). Mają ona najbardziej rozchylone łuski włosa, przez co w dotyku sprawiają wrażenie lekko szorstkich. Ten typ włosa ma tendencję do puszenia się, kręcenia, falowania  i przesuszania. Najlepsze odżywki do tego typu włosów, to odżywi emolientowe dedykowane do wysokoporów, czyli takie, które w swoim składzie zawierają głównie olej słonecznikowy, konopny, lniany, z pestek dyni, nasion malin, orzechów laskowych.

– niskoporowate są to włosy o bardzo mocno zamkniętej łusce z tendencją do taflowania się, czyli mocnego wygładzenia, są to włosy dość łatwe w pielęgnacji.

– średnioporowate jak sama nazwa wskazuje, ich łuska jest średnio domknięta. Włosy te podobnie do wysokoporowatych mają lekkie tendencje do puszenia i falowania.

Odżywka na dany typ włosa

odżywka do włosów

Jak wspomnieliśmy wyżej, każdy typ włosa potrzebuje indywidualnie dopasowanej pielęgnacji. Jednym z najtrudniejszych typów są włosy kręcone, które przeważnie cechują się wysoką porowatością. Najlepsze odżywki dla tych włosów, są to emolientowe odżywki, które w składzie mają oleje przeznaczone do pielęgnacji włosów wysokoporowatych, które dociążą puszenie się, a nie spowodują obciążenia i zmniejszenie naturalnego skrętu. Odżywki do włosów farbowanych, także przeważnie zawierają emolienty, a także humektanty. Mają one za zadanie odżywić i poprawić kondycję włosów farbowanych oraz utrzymać dłużej kolor. Odżywki przeznaczone do włosów suchych i zniszczonych, w swoim składzie głównie zawierają mix olejów( np. kokosowy, masło Shea, lniany) które odżywiają i domykają łuskę, humektanty, które mają silne działanie nawilżające (np. keratyna, miód, gliceryna, panthenol) oraz proteiny ( główny budulec włosa). Dla włosów mocno zniszczonych, farbowanych czy suchych wybierajmy odżywki o bogatym składzie, które kompleksowo zadają o nasze włosy. Najlepsze odżywki, dla włosów bond, to takie, które oprócz podstawowych składników nawilżających, będą w swoim składzie posiadać wyciągi z roślin podbijające jasny kolor (np. wyciąg z rumianku), dodatek miodu czy wyciąg z cytryny.

Odżywki myjące

Osobną grupą, są odżywki myjące. Możemy nimi umyć skórę głowy, dodatkowo ją nawilżając i odżywiając. Ten sposób mycia i używania odżywek, nie sprawdzi się u wszystkich rodzajów włosów. Włosy kręcone, z natury przesuszające się, przeważnie lubią mycie delikatne mycie. Należy pamiętać, aby takie mycie stosować nie częściej niż raz w tygodniu. Takie odżywki nie zawierają detergentów lub mają w swoim składzie bardzo delikatne, przez co skóra głowy może nie zostać domyta na tyle dokładnie, aby to był jedyny sposób mycia skalpu.

Odżywki bez silikonów

Coraz bardziej popularne ostatnio stały się odżywki bez silikonów, czyli tzw. oblepiaczy. Silikony na łusce włosa tworzą powłoczkę, która nie zawsze korzystnie wpływa na ich kondycję. Bardzo często włosy przez nadmiar silikonów są obciążone, strączkują się. Włosy kręcona nierzadko tracą naturalny skręt z powodu nadbudowy powłoczki i przeciążenia struktury włosa. Włosy taflujące się tacą swoją lekkość, robią się ciężkie i przyklapnięte. Odżywki bez silikonów to jedno z najlepszych rozwiązań, aby nasze włosy wyglądały lekko i naturalnie, nie tracąc swoich najlepszych cech.

 

Related Post