peeling

Zdrowe i piękne włosy

Każdy z nas marzy o pięknych, długich i błyszczących włosach. Jest wiele sprawdzonych sposobów na to, aby uzyskać efekt w filmie. Wystarczy trochę chęci i wiedzy, aby wyciągnąć z włosów wszystko co może mieć najpiękniejszego.

Odpowiedni szampon

peeling

Pielęgnację włosów powinniśmy zacząć od dobrania odpowiedniego szamponu. Niewielu z nas wie, że szampon stosujemy na skórę głowy, nie na całą długość włosów, gdyż wtedy niepotrzebnie je niszczymy. Dopasowany do potrzeb skóry głowy szampon rozwadniamy, spieniamy i dopiero stosujemy na naszą głowę, delikatnie masując skórę. Najlepiej będzie trzymać głowę w dół, wtedy szampon dotrze w najtrudniejsze miejsca bez konieczności mocnego pocierania. Do mocnego oczyszczenia skóry głowy, po długim dniu, urlopie powinniśmy wybrać szampon mocny tzn. ”rypacz”, który usunie nagromadzone sebum, nadmiar odżywek, kurzy, pyłu. Niestety taki typ szamponu dużo mocniej nadwyręża kondycje naszych włosów na długości. Należy go stosować rzadko 1-2 razy w miesiącu. Do codziennej pielęgnacji wybierajmy szampony łagodne, bez SLS i mocnych detergentów, które będą łagodne dla naszej skóry głowy, nie będą nadwyrężać kondycji włosa, a jednocześnie domyją zabrudzenia.

Dbając o włosy, nie można zapomnieć o odżywkach, które są niezbędne do pięknego wyglądu włosa na długości. Mamy trzy rodzaje odżywek:

– humektantowe (np. gliceryna, panthenol, mocznik, miód, aloes) te składniki potrzebne są, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie. Kiedy włosy są suche, łamliwe znaczy, że brakuje im właśnie humektantów.

– emolientowe ( to wszystkiego rodzaju oleje, masło shee, oliwa z oliwek) otaczają ona łuskę włosa, tworząc ochronną barierę, dodają włosom blasku.

– proteinowe ( pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, np. proteiny mlek, ryżu, keratyna, kolagen, ) proteiny to podstawowy budulec łuski włosa. Ich niedobór powoduje suchość, łamliwość i uczucie szorstkości.

Używając odżywek należy pamiętać o równowadze PEH czyli proteiny-emolienty-humektanty. Żadnego składnika nie może być za dużo. Dobór ilości jest sprawą bardzo indywidualną, zależy on bowiem od kondycji włosa, jego porowatości i codziennych potrzeb. Równowagę PEH należy dobrać na zasadzie prób i błędów obserwując swoje włosy.

Kilka prostych sposobów na pierwsze kroki z PEH

–  OMO ( odżywka1-mycie-odżywka2 ) jest to popularna metoda mycia włosów, która zapewnia ochronę końcówką przed detergentami z szamponu. Na mokre włosy nakładamy odżywkę 1 najlepiej humektant lub proteiny i wczesujemy ją szczotką we włosy. Następnym krokiem jest umycie skóry głowy spienionym szamponem i dokładne spłukanie mocnym strumieniem wody. Na koniec nakładamy odżywkę 2 emolientową, która domknie łuskę włosa, wygładzi i zabezpieczy końce. Tak jak poprzednio, odżywkę wczesujemy we włosy i spłukujemy po paru minutach. Tak wymyte włosy odsączamy ręcznikiem (nie pocieramy!) i czekamy najlepiej do naturalnego  wyschnięcia.

– MO ( mycie- odżywka) sprawdza się głównie u włosów, które nie lubią za dużo odżywek, przez co robią się przeciążone. Odżywka końcowa powinna być emolientowa, żeby po myciu domknąć łuskę włosa

– mycie odżywkę, to coraz bardziej popularny sposób na delikatne usunięcie sebum ze skóry głowy. Nie jest to jednak metoda dla każdego rodzajów włosów. Często może powodować tzw. ”przyklap”. Wybierając odżywkę do mycia, należy sprawdzić, czy na pewno możemy nałożyć ją na skórę głowy(czy się do tego nadaje)

Peeling skóry głowy

Jedną najważniejszych rzeczy, o której często zapominamy,jest dbanie o skórę głowy. Używając peelingów (mechanicznych lub chemicznych ) powoduje złuszczenie martwego naskórka (który często jest przeszkoda w prawidłowy wzroście włosów) oraz pobudzenie naczyń krwionośnych. Te czynności mają ogromne znaczenie stymulujące wzrost nowych włosów. Stosując peeling ran na tydzień, możemy zafundować sobie piękne, gęste i zdrowe włosy.

Szampony do peelingu skóry głowy, dostępne są w ofercie byhealth.pl