krem nawilżający do cery trądzikowej

Co powienien zawierać krem nawilżający do cery trądzikowej, a czego nie?

Krem nawilżający do cery trądzikowej odgrywa ogromną rolę w przywracaniu skórze jednolitego kolorytu i jędrności. Jednak co powinien zawierać dobry krem do cery trądzikowej, a czego nie powinien zawierać? 

Krem nawilżający do cery trądzikowej – jaki wybrać?

Dobry krem nawilżający do cery trądzikowej powinien zawierać substancje, które pozwalają odbudować płaszcz hydrolipidowy skóry. Często cera trądzikowa ma skłonność do przetłuszczania się, dlatego idealny krem powinien szybko i precyzyjnie się wchłaniać oraz nie pozostawiać na skórze tłustej warstwy.

3 najlepiej nawilżające substancje do cery trądzikowej:

  1. Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest jednym z najsilniej nawilżających produktów dostępnych na rynku. Substancja ta posiada właściwości wiązania wody, dzięki czemu skóra pozostaje nawilżona przez długi czas. Co więcej, kwas hialuronowy wspomaga tworzenie włókien kolagenowych, które wpływają na sprężystość i jędrność skóry. Krem z kwasem hialuronowym można stosować zarówno w pielęgnacji porannej, jak i wieczornej.

  1. Witamina E

Witamina E potocznie nazywana jest witaminą młodości. Krem nawilżający do cery trądzikowej z zawartością witaminy E zapewnia skórze optymalną jędrność, gładkość oraz zapobiega wysuszeniu skóry.

  1. Aloes

Aloes zawiera bogactwo przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki. Pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra dłużej pozostaje jędrna i nawilżona. Aloes jest szczególnie korzystną substancją dla cer trądzikowych, ponieważ oprócz głębokiego nawilżania, posiada również właściwości antybakteryjne.

Czego unikać w kremach do cery trądzikowej?

Po pierwsze: nie szkodzić! Podczas wyboru odpowiednich kosmetyków, warto zwracać uwagę na niepożądane składniki zawarte w kosmetykach. Należą do nich:

  • parafina i oleje mineralne,
  • lipidy w nadmiernych ilościach,
  • barwniki oraz substancje zapachowe,
  • nieodpowiednie połączenia składników np. kwasów z witaminą C.