Szampon przeciwłupieżowy

Szampon przeciwłupieżowy jest powszechnie dostępny w drogeriach i aptekach. Ponadto, jest używany przez niemalże 50% populacji – czy słusznie?

Kto powinien używać szamponu przeciwłupieżowego?

Szampon przeciwłupieżowy (https://www.manada.pl/szampony-przeciwlupiezowe) dedykowany jest dla osób dotkniętych przewlekłą chorobą skóry – łupieżem. Badania dowodzą również, że łupież może być przejściowym problemem, gdy w organizmie zachodzą poważne zmiany hormonalne – jak na przykład podczas ciąży czy okresu dojrzewania. Objawami łupieżu są białe, nieestetyczne płatki obumarłego naskórka na włosach i ubraniach. Zatem szamponu przeciwłupieżowego przede wszystkim powinny używać osoby dotknięte tą chorobą lub osoby mające skłonność do powstawania łupieżu – wówczas należy profilaktycznie używać takiego szamponu.

Dlaczego nie należy lekceważyć łupieżu i używać szamponu?

Łupież jest schorzeniem powszechnym i nawracającym, dotyczy skóry głowy, i jak już wiemy powoduje nieestetyczne białe płatki na skórze. Badania wykazują również, że co druga osoba ma problem z łupieżem, któremu towarzyszą objawy takie jak: świąd, zaczerwienie skóry głowy i pieczenie, powodujące poważny dyskomfort.

Co ciekawe, łupież dotyka częściej mężczyzn niż kobiet – wynika to z tego, że mężczyźni produkują większą ilość sebum. Dlatego też, łupież staje się lepki, co z kolei powoduje wzrost ilości grzybów Malassezia. Zatem nadmierny wzrost grzybów powoduje powstanie łupieżu, świądu i zaczerwienienia skóry głowy – w ciężkich wypadkach wywołuje łojotokowe zapalenie skóry. Dlatego też ważna jest codzienna pielęgnacja skóry głowy, aby zapobiec zapaleniu. W innym wypadku konieczna będzie wizyta u lekarza specjalisty – dermatologa.

Jaki jest najlepszy szampon przeciwłupieżowy?

Przy łupieżu suchym najlepiej sprawdzą się szampony zawierające smołę pogazową, sól cynkową, kwas salicylowy, pirytionu, siarczek selenu, siarkę, kosmetyki nawilżające oraz oliwę z 3-procentowym kwasem salicylowym. Ważne podkreślenia jest, że szampony z dodatkiem oczyszczonej smoły pogazowej służą przede wszystkim w zwalczaniu łojotoku i łojotokowego zapalenia skóry. Szampony te stosuje się co trzy dni – dzięki temu skutecznie usuną nadmiar łoju i złuszczą martwy naskórek.

Z kolei przy łupieżu tłustym najlepsze efekty dadzą szampony zawierające związki przeciwgrzybiczne oraz leki cytostatyczne i keratolityczne, które służą przywróceniu właściwego procesu odnowy warstwy rogowej naskórka.

Szampon przeciwłupieżowy powinien likwidować i łagodzić objawy świądu skóry głowy, działać profilaktycznie zmniejszając rozwój grzybów.