balsamy do opalania

Jak wybrać odpowiedni balsam do opalania?

Jak wybrać odpowiedni balsam do opalania?

W okresie letnim odpowiedni balsam do opalania, który chroni naszą skórę nie tylko przed oparzeniem słonecznym, ale również przed negatywnymi skutkami wystawiania skóry na działanie promieni UV. To właśnie one odpowiadają za opaleniznę. Promienie UV można podzielić przede wszystkim na trzy typy: UVC, UVA, UVB. Pierwsze z nich jest w pełni bezpieczne, ponieważ jest niemalże w pełni pochłaniane przez gazy atmosferyczne. Dwa pozostałe – UVA i UVB – może powodować przesuszenie naskórka, oparzenie, a w najgorszym przypadku zmiany nowotworowe. Odpowiedni dobór balsamu do opalania ochroni nas przed tymi skutkami. 

Najważniejsza cecha, czyli Sun Protection Factor – SPF.

Jest to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Określa on wydłużenie czasu na jaki skóra może być wystawiona na promieniowanie UV bez zagrożenia. Bez żadnego filtra czas ten wynosi około 15 minut. Przykładowo SPF o wartości 5 wydłuża ten czas 5 – krotnie, więc do 75 minut. Jest to współczynnik uważany za słaby, najlepiej sięgnąć po ten o wartości 30, a minimalnie 15. SPF 30 pochłania około 95% szkodliwego promieniowania.

Podsumowując można stwierdzić, że im wyższy SPF tym lepszy filtr i tym powinniśmy się kierować.

Fototypy skóry

Możemy rozróżnić różne typy skóry, takie jak:

  • Fototyp I – osoby zazwyczaj rudowłose lub i blondwłosach. Skóra takich osób jest zazwyczaj podatna na oparzenia, więc powinny one sięgnąć po balsam do opalania o SPF nawet 50 podczas całodziennego pobytu na plaży lub 30 przy opalaniu na co dzień.
  • Fototyp II – skóra ze skłonnościami do piegów. Przy codziennym wystawieniu na słońce wystarczy SPF 15, natomiast przy wystawieniu na promieniowanie przez cały dzień warto sięgnąć po 30 lub 50.
  • Fototyp III – śniada karnacja – na początku warto sięgnąć po balsam o SPF 40, potem stopniowo można schodzić do 12 – 25.
  • Fototyp IV, V, VI – ciemna karnacja – wykazuje ona naturalną większą odporność na oparzenia słoneczne, więc SPF o wartości 15 powinien być odpowiednim zabezpieczeniem nawet na plaży.