cleaner

Cleaner do paznokci – co to jest i jak go używać?

Cleaner do paznokci to produkt, który często pojawia się w zestawach do manicure hybrydowego lub akrylowego. Czym jest cleaner i do czego służy? Czy można go zastąpić innym środkiem? Jak prawidłowo go stosować? Odpowiadamy na te pytania w naszym artykule.

Czym jest cleaner do paznokci?

Cleaner do paznokci jest po prostu odtłuszczaczem. Służy on do przemywania naturalnej płytki paznokcia przed aplikacją lakieru czy hybrydy, aby produkty te lepiej się rozprowadzały i miały lepszą trwałość. Cleanery do hybryd wykorzystywane są też do przemywania paznokci pomalowanych już lakierem światłoutwardzalnym.

Cleaner usuwa z paznokcia tzw. warstwę dyspersyjną, czyli lepką warstwę powstałą na paznokciu po utwardzeniu lakieru w lampie UV lub LED. Warstwa ta jest niezbędna, aby kolejne warstwy lakieru dobrze się trzymały, ale jeśli chcemy zakończyć manicure lub dodać jakieś ozdoby, np. naklejki czy cekiny, musimy ją usunąć.

Na rynku dostępne są różne rodzaje cleanerów do paznokci, które różnią się składem i zapachem. Najczęściej spotykane są cleanery na bazie alkoholu izopropylowego lub etylowego, które mają silne działanie odtłuszczające i odkażające. Można też znaleźć cleanery bezalkoholowe lub zawierające dodatki nawilżające i pielęgnujące skórę dłoni, np. aloes czy witaminę E.

Cleanery do paznokci mają zazwyczaj neutralny zapach lub delikatnie pachną owocami lub kwiatami. Wybór zapachu zależy od indywidualnych preferencji klientki.

Jak stosować cleaner do paznokci?

Stosowanie cleaneru do paznokci jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy nasączyć nim wacik kosmetyczny i przetrzeć nim dokładnie płytkę paznokcia przed nałożeniem bazy, koloru i topu oraz po utwardzeniu każdej warstwy lakieru w lampie. Jeśli chcemy dodać jakieś zdobienia na paznokcie, należy przetrzeć cleanerem tylko te miejsca, gdzie mają się znaleźć ozdoby.

Cleaner do paznokci nie tylko odtłuszcza i czyści płytkę paznokcia, ale także nadaje jej połysk i wygładza powierzchnię lakieru. Dzięki temu manicure wygląda estetycznie i profesjonalnie.

cleaner

Zalety i wady różnych cleanerów do paznokci

Cleanery do paznokci można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od ich składu i zapachu. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które warto znać przed zakupem. Oto niektóre z nich:

  • Cleanery na bazie alkoholu izopropylowego lub etylowego: mają silne działanie odtłuszczające i odkażające, skutecznie usuwają warstwę dyspersyjną i nadają paznokciom połysk. Jednak mogą być drażniące dla skóry i wysuszać ją.
  • Cleanery bezalkoholowe: są delikatniejsze dla skóry i nie wysuszają jej, ale mogą być mniej skuteczne w usuwaniu warstwy dyspersyjnej i odtłuszczaniu paznokci. Mogą też pozostawiać smugi lub matowić powierzchnię lakieru.
  • Cleanery z dodatkami nawilżającymi i pielęgnującymi: zawierają substancje takie jak aloes, witamina E, olejki czy ekstrakty roślinne, które mają działanie nawilżające, odżywcze i regenerujące dla skóry dłoni i paznokci. Jednak mogą niektóre z nich mogą powodować uczulenia lub podrażnienia.
  • Cleanery perfumowane: mają intensywne i trwałe zapachy, które mogą być przyjemne dla użytkownika lub klienta. Jednak niektóre zapachy mogą być nieodpowiednie dla alergików lub osób o wrażliwym węchu.