żel antybakteryjny do rąk

Co musisz wiedzieć o antybakteryjnych żelach do rąk?

Każdego dnia Twoje ręce dotykają wielu przedmiotów, które mogą mieć na swojej powierzchni bakterie i wirusy niebezpieczne dla ludzi. Najlepszym sposobem na oczyszczenie skóry jest umycie jej wodą z mydłem, ale jeśli nie jest to możliwe, pomóc może żel antybakteryjny do rąk.

Żele do rąk o właściwościach antybakteryjnych mają podobny skład, działanie i zastosowanie, ale mogą się różnić dodatkowymi właściwościami.

Dlaczego antyseptyki do rąk są potrzebne?

Żele antybakteryjne to rodzaj wodnego środka do higieny rąk. Są one antybakteryjne, antywirusowe, łatwe do użycia w każdej sytuacji i zdolne do ochrony przed patogenami przez kilka godzin.

Żele antybakteryjne przydadzą się osobom, które muszą zachować sterylność rąk, np. osobom zajmującym się manicure. Przydadzą się również osobom, które mają kontakt z papierowymi notatkami, zanieczyszczonymi powierzchniami lub często podróżują komunikacją miejską.

Jak działają?

Głównym składnikiem nowoczesnych środków odkażających do rąk jest alkohol etylowy. Czasem zastępuje się go alkoholem izopropylowym lub chlorkiem benzalkoniowym.

Alkohol, w przeciwieństwie do innych środków dezynfekujących, może zakłócać metabolizm komórkowy. Aby antyseptyk chronił przed kilkoma rodzajami wirusów, w tym koronawirusem, musi zawierać minimum 60% alkoholu — w takim stężeniu może on zniszczyć błonę lipidową (tłuszczową), którą wirusy wykorzystują do przyczepiania się do komórek. W placówkach medycznych stosuje się antyseptyki zawierające co najmniej 70-95% alkoholu.

W przeciwieństwie do ogólnych domowych środków antyseptycznych nie zawierają toksycznego chloru, który jest powszechnie stosowany do obróbki powierzchni.

żel antybakteryjny do rąk

Jakie dodatkowe właściwości posiadają?

Do częstej dezynfekcji rąk najlepiej sprawdzają się żele antybakteryjne zawierające składnik łagodzący lub nawilżający — pomaga to zmniejszyć uczucie suchości, sztywności, łuszczenia się i podrażnienia wywołane przez wysokie stężenie alkoholu.

Jako środki pielęgnacyjne często stosowane są ekstrakty z aloesu i rumianku, witaminy A i E, gliceryna, pantenol oraz zdrowe naturalne oleje, jak np. olej makadamia. Składniki te nie dezynfekują, tylko nawilżają i zmiękczają skórę.

Kompozycja może również zawierać mirystynian izopropylu, aby nadać skórze gładkość i chlorek benzalkoniowy, który eliminuje uczucie lepkości po aplikacji. Dodawane są różne substancje zapachowe, aby żele podczas nakładania mniej pachniały alkoholem, a po wyschnięciu pozostawiały przyjemny zapach.

Niektóre antyseptyki zawierają triclosan, organiczny środek antybakteryjny o szerokim spektrum działania. W przeciwieństwie do alkoholu może gromadzić się w skórze i powodować podrażnienia.

Szukasz żelu dla siebie? Kliknij tutaj i sprawdź ofertę sklepu manada.pl